Zpráva o statistikách QR kódů 2026: Co 13 milionů skutečných skenů Skutečně ukazují
Většina stránek se statistikami QR kódů recykluje stejné projekce Statista a tvrzení z průzkumů. Tato zpráva je jiná: analyzovali jsme 12 988 255 skenů napříč 884 074 QR kódy vytvořenými 20 000+ značkami ve 110 zemích — a zveřejnili jsme čísla, která průmysl nezveřejňuje. Kolik QR kódů není nikdy naskenováno. Jak nerovnoměrný je skutečný objem skenů. Jak dlouho QR kód skutečně žije. A jak velká je propast mezi tím, co marketéři říkají a co dělají.


V této zprávě
- Klíčová zjištění — 12 statistik, které můžete citovat
- Metodika a datová sada
- Zákon síly QR kódů: nejlepších 1 % získá 80 % skenů
- 34,6 % QR kódů není nikdy naskenováno
- Životnost QR kódu: většina hodnoty přichází po 90. dni
- Mezera v úpravách: co marketéři říkají vs. co dělají
- 1 z 10 "skenů" není lidský
- Kdy lidé skenují: heatmapa dne a hodiny
- Kde lidé skenují: 235 zemí
- Zařízení: iPhone vs. Android
- Co lidé převádějí na QR kódy
- Kontext trhu: čísla třetích stran
- Jak citovat a znovu použít tato data
- Často kladené otázky
Klíčová zjištění
Každé číslo níže pochází z dat platformy Pageloot: 12 988 255 událostí skenování napříč 884 074 QR kódy, červenec 2020 – červenec 2026. Úplné definice v metodice. Můžete volně citovat kterékoli z nich s uvedením zdroje — viz jak citovat.
- Nejlepších 1 % QR kódů zachytí 80,4 % všech skenů. Spodních 80 % kódů zachytí mezi sebou jen 4 %.
- Mediánový QR kód získá přesně 1 sken. Průměr je 26,3 — 26násobná mezera, která činí "průměrný počet skenů na kód" zavádějícím měřítkem pro jakoukoli kampaň.
- 34,6 % všech QR kódů není nikdy naskenováno ani jednou. Více než 1 ze 3 kódů, které kdy byly vytvořeny, zemřelo s nulovým počtem skenů.
- Platící firmy si vedou mnohem lépe — ale 1 ze 7 jejich kódů stále umírá. Míra nikdy naskenovaných: 14,6 % na placených účtech oproti 35,8 % na bezplatných zkušebních účtech.
- QR kódy na placených firemních účtech průměrně dosahují 307 skenů — 35x více než průměr zkušebních účtů 8,9. Mediány: 9 skenů vs. 1.
- 63,4 % celoživotních skenů QR kódu dorazí po 90. dni. 40,5 % dorazí po prvním roce (kohorta 2023, 2,5+ let pozorování).
- Více než polovina všech skenů, které QR kód kdy získá, se stane 6+ měsíců po jeho vytvoření. QR kód je dlouhodobé aktivum, nikoli kampaň.
- I na placených účtech s plným přístupem k úpravám není 67,5 % dynamických QR kódů nikdy upraveno po dni jejich vytvoření — a 54,8 % není upraveno vůbec. V průzkumech mezi marketéry zhruba 7 z 10 tvrdí, že své kódy aktualizují alespoň jednou měsíčně.
- 10,2 % surového "skenovacího" provozu QR kódů za posledních 12 měsíců pocházelo od botů — monitorů dostupnosti, kontrolorů odkazů a prohledávačů, nikoli od lidí.
- iOS tvoří 48,9 % lidských skenů, Android 38,2 %. 87,1 % všech skenů probíhá na mobilních zařízeních; samotný Mobile Safari tvoří 38,8 % skenovacího provozu.
- USA jsou zemí s největším počtem skenů — s pouhými 11,9 % globálního objemu. Turecko, Ukrajina, Indonésie a Španělsko doplňují top 5. Nejrychleji rostoucí: Česko (+101 % meziročně) a Irsko (+72 % meziročně).
- QR kódy odkazů ztrácejí podíl: 44,8 % všech kdy vytvořených kódů, ale pouze 35,8 % z výtvorů roku 2025. PDF kódy se téměř zdvojnásobily na 24,3 % nových kódů, kódy polohy vzrostly 5x a audio kódy šly z téměř nuly na 4 %. 94,4 % všech kódů je dynamických.
Metodika a datová sada
Tato zpráva je založena na agregovaných, anonymizovaných datech platformy z Pageloot, platformy QR kódů používané 20 000+ značkami ve 110 zemích od roku 2019.
| Datová sada | Hodnota |
|---|---|
| Analyzované události skenování | 12,988,255 |
| Vytvořené QR kódy (celkově) | 884,074 |
| Aktivní kódy v analýze distribuce | 494,380 |
| Dynamické kódy v analýze chování při úpravách | 28 541 (placené účty) |
| Pozorovací okno | Červenec 2020 – červenec 2026 |
| Původy skenů | 235 zemí a teritorií |
Definice. "Sken" je událost přesměrování na straně serveru zaznamenaná při naskenování dynamického QR kódu; statické kódy neprocházejí serverem a nelze je měřit — což je omezení celého odvětví, nikoli pouze Pagelootu. "Placený účet" je jakýkoli účet s alespoň jedním úspěšným poplatkem, aktivní nebo zrušený. Kohorta dlouhověkosti zahrnuje každý kód vytvořený v kalendářním roce 2023, což každému dává alespoň 2,5 roku pozorovaného života. Percentily a mediány jsou vypočítány napříč jednotlivými kódy, nikoli účty.
Cenzura zkušebních účtů. Kódy na nepřeváděných zkušebních účtech jsou skenovatelné a editovatelné pouze během zkušebního období, takže údaje ze zkušebních účtů odrážejí jak chování uživatelů, tak vypršení zkušebního období. Údaje z placených účtů jsou necenzurované — tyto kódy zůstávají aktivní po celou dobu existence účtu. Z tohoto důvodu analýza chování při úpravách pokrývá pouze placené účty. Kohorta dlouhověkosti zahrnuje vypršené zkušební kódy, které mohou přispět pouze skeny z raného období — což znamená, že údaje o životnosti, pokud vůbec něco, podceňují, jak moc je objem skenů ve skutečnosti posunutý dozadu.
Zpracování botů. Údaje o zařízeních, OS a prohlížečích vylučují identifikované automatizované uživatelské agenty (monitory dostupnosti, prohledávače, kontrolory odkazů), kteří tvořili 10,2 % surových událostí skenování za posledních 12 měsíců — což je samo o sobě zjištění, pokryté níže. Ostatní součty jsou nezpracované počty událostí, což odpovídá tomu, jak každá platforma v odvětví vykazuje skeny.
Omezení. Jedná se o data z jedné platformy a složení platformy ovlivňuje čísla: Pageloot se zaměřuje na malé a střední podniky a marketingové agentury. Časová razítka jsou UTC. V žádném okamžiku nebyly použity žádné osobně identifikovatelné informace — všechny dotazy byly pouze agregované. Údaje jsou aktualizovány čtvrtletně; tato stránka uvádí datum poslední kontroly dole.
Zákon mocninného rozdělení QR kódů: horní 1% zabírá 80% skenů
Průmyslové zprávy milují jedno číslo: průměrný počet skenů na QR kód. Některé uvádějí 70+. Náš průměr napříč platformou je 26,3. Obě čísla jsou technicky pravdivá a prakticky k ničemu, protože objem skenů QR kódů se řídí extrémním mocninným rozdělením — a průměry v mocninných rozděleních lžou.
Zde je skutečný tvar dat. Seřadili jsme všech 494 380 aktivních QR kódů podle celkového počtu skenů a vypočítali podíl každého percentilu z celkového počtu 12,99 milionu:
Kumulativní podíl všech skenů, podle horního X% QR kódů
Najeďte myší na křivku. Přerušovaná čára = dokonale rovnoměrné rozdělení.
Zdroj: Data platformy Pageloot, 494 380 QR kódů, 12,99 milionu skenů, 2020–2026. Graf je znovu použitelný pod licencí CC BY 4.0 s uvedením zdroje.
| Segment | Kódy | Podíl všech skenů |
|---|---|---|
| Horní 1% | 4,944 | 80.4% |
| Horní 5% | 24,720 | 89.5% |
| Horní 10% | 49,440 | 92.8% |
| Spodní 80% | 395,504 | 4.0% |
Pohled na percentily to brutálně potvrzuje: mediánový QR kód má 1 sken. percentil má 12. Musíte dosáhnout 99. percentilu, než kód dosáhne 161 skenů — a průměr 26,3 se nachází nad 90. percentilem, kam ho zcela táhne malá skupina „monstrózních“ kódů na stolech v restauracích, obalech produktů a výlohách.
34,6 % QR kódů není nikdy naskenováno
Z 494 380 aktivních QR kódů na platformě, 170 950 — 34,6% — má nulový počet skenů. Ne "nízká angažovanost". Nula. Více než jeden ze tří kdy vytvořených QR kódů byl vytištěn, zveřejněn, otestován nebo opuštěn, aniž by na něj jediný člověk namířil fotoaparát.
Zde platí dvě námitky: zkušební účty vytvářejí testovací kódy a na Pagelootu nepřeváděné zkušební kódy také přestanou být skenovatelné po zkušebním období (viz metodice). Obě tyto skutečnosti nafukují číslo na straně zkušebních účtů — takže rozdělení podle toho, zda účet někdy zaplatil, je to, na čem záleží:
medián: 1 sken · průměr: 8,9
medián: 9 skenů · průměr: 307
placené vs. bezplatné účty
V tomto rozdělení se skrývají dvě zjištění. Zaprvé, výmluva na zkušební období má své limity: i mezi firmami, které platí za QR kódy, 1 ze 7 kódů se nikdy neskenuje. Peníze kupují záměr, ne umístění. Zadruhé, 35násobný rozdíl mezi placenými a zkušebními kódy je nejjasnějším signálem v celém tomto datovém souboru, co odděluje funkční QR kódy od těch nefunkčních — kódy připojené ke skutečnému obchodnímu případu použití (menu, produkt, tok recenzí, platba) jsou skenovány; kódy vytvořené "na vyzkoušení" nikoli.
Životnost QR kódu: většina hodnoty přichází po 90. dni
Největší mylná představa v této kategorii je, že QR kód je aktivum kampaně — špička, úpadek, hotovo. Data říkají opak. Abychom čistě změřili životnost, vzali jsme každý kód vytvořený v roce 2023 (každý s více než 2,5 lety pozorovaného života) a jeho skeny jsme rozdělili do kategorií podle stáří kódu v okamžiku každého skenu:
Kdy dochází ke skenům? Podíl celoživotních skenů podle stáří kódu (kohorta 2023)
Každý QR kód vytvořený v roce 2023 · 2,46 milionu skenů · najeďte myší na sloupce
Zdroj: Data platformy Pageloot, kohorta vytvořená v roce 2023. Graf je znovu použitelný pod licencí CC BY 4.0 s uvedením zdroje.
Přečtěte si to znovu: pouze 21,7% celoživotních skenů QR kódu se uskuteční v jeho prvním týdnu. 63,4% dorazí po 90. dni. 40,5% dorazí po prvních narozeninách kódu — a kategorie 1–2 roky (23,3%) je větší než týden spuštění. Hranice 50% celoživotních skenů je překročena po 6. měsíci. QR kódy se nechovají jako reklamní kampaně. Chovají se jako aktiva, která se kumulují, jak tištěný materiál cirkuluje: vizitky leží v šuplících, menu zůstávají zalaminovaná, obaly leží na policích, nálepky zůstávají na oknech.
Mezera v úpravách: co říkají marketéři vs. co skutečně dělají
Hlavní funkcí dynamických QR kódů je editovatelnost: změna cíle po vytištění. V datech z průzkumu zveřejněných Bitly zhruba 7 z 10 marketérů tvrdí, že své dynamické kódy aktualizují nebo přesměrovávají alespoň jednou měsíčně. Naše data z platformy měří, co se skutečně děje — omezeno na 28 541 dynamických kódů na placených účtech, kde je přístup k úpravám neomezený po celou dobu životnosti kódu:
To je obrovský rozdíl mezi tvrzením a skutečností — a toto je lichotivá verze čísla, měřená pouze u platících zákazníků, kteří mohou upravovat jakýkoli kód, kdykoli, bez dalších nákladů. Na úrovni kódu se dvě třetiny nikdy nedotknou po dni spuštění. Největší shluk prvních úprav nastává do 24 hodin od vytvoření — opravy překlepů a změny nastavení, nikoli správa kampaní.
Znamená to, že editovatelnost je k ničemu? Ne — znamená to, že je v hlavách většiny kupujících špatně oceněna. Editovatelnost není funkce pracovního postupu, kterou byste používali měsíčně. Je to pojištění proti opětovnému tisku. Zhruba třetina placených kódů nakonec získá skutečnou úpravu po spuštění — každá z nich je zabráněným přetiskem vizitek, menu nebo obalů, když URL adresa zemře, PDF se aktualizuje nebo se kampaň změní. Jeden zabráněný přetisk obvykle zaplatí roky používání této funkce. Jen si nekupujte QR platformu, protože si představujete, že budete každý týden A/B testovat cíle. Data říkají, že nebudete.
1 z 10 "skenů" není lidský
Za posledních 12 měsíců, 2% nezpracovaných událostí skenování na naší platformě pocházelo od automatizovaných agentů — monitorů dostupnosti, kontrolorů bezpečnostních odkazů a crawlerů, které sledují přesměrovací URL QR kódů. Identifikovali jsme je podle uživatelského agenta a vyloučili je z každého údaje o zařízení, OS a prohlížeči v této zprávě.
Kdy lidé skenují: heatmapa dne a hodiny
Pátek je nejrušnějším dnem pro skenování (15,6 % týdenních skenů), následovaný sobotou (15,1 %). Neděle je nejklidnější (12,7 %). Rozdíl je reálný, ale mírný — skenování QR kódů je každodenní chování, nikoli víkendové.
Objem skenů podle dne v týdnu a hodiny (UTC), posledních 12 měsíců
Tmavší = více skenů · najeďte myší na libovolnou buňku
Zdroj: Data platformy Pageloot, posledních 12 měsíců. Časy v UTC — s převážně evropskou základnou skenů se špička místního času posouvá zhruba o 1–3 hodiny později. Graf lze znovu použít pod licencí CC BY 4.0 s uvedením zdroje.
Jednotlivá nejrušnější okna, May, October, and March are the strongest months, with December mid-table. Seasonality is a function of what your codes are printed on, not the calendar.
Where people scan: 235 countries & territories
Scans were recorded from 235 countries and territories; 125 of them logged 1,000+ scans. The headline: QR scanning is far less US-centric than US-focused reports suggest. The United States is the #1 country — with just 11.9% of global volume.
Top 15 countries by all-time scans
Hover the bars
Source: Pageloot platform data, 2020–2026. Chart reusable under CC BY 4.0 with attribution.
Fastest-growing scan markets (YoY, min. 5,000 scans)
| Země | Last 12 months | Prior 12 months | Growth |
|---|---|---|---|
| Czechia | 46,551 | 23,186 | +101% |
| Ireland | 43,533 | 25,351 | +72% |
| Iraq | 85,561 | 59,231 | +44% |
| Austria | 7,273 | 5,320 | +37% |
| Italy | 51,012 | 40,770 | +25% |
| Sweden | 44,099 | 35,536 | +24% |
Zařízení: iPhone mírně předčí Android, Safari dominuje
Za posledních 12 měsíců lidských skenů (roboti vyloučeni), 87,1 % proběhlo na mobilním zařízení. iOS vede nad Androidem 48,9 % ku 38,2 % celosvětově na této platformě — s obvyklou regionální výhradou, že iOS dominuje v Severní Americe a západní Evropě, zatímco Android vede v Asii a ve většině zbytku světa.
Podíl operačních systémů na lidských skenech, posledních 12 měsíců
Automatizovaní uživatelé vyloučeni
Zdroj: data platformy Pageloot, posledních 12 měsíců, provoz botů vyloučen. Graf lze znovu použít pod licencí CC BY 4.0 s uvedením zdroje.
| Prohlížeč | Podíl lidských skenů |
|---|---|
| Mobilní Safari | 38.8% |
| Chrome pro mobily | 22.9% |
| Samsung Internet | 8.3% |
| Edge | 7.5% |
| Chrome pro mobily (iOS) | 6.7% |
| Chrome (stolní počítač) | 4.7% |
Praktický závěr: cokoli, na co QR kód odkazuje, bude posuzováno na telefonu, nejčastěji v Safari. Pokud vstupní stránka, PDF nebo menu není optimalizováno pro mobily a rychlé, sken byl promarněn — a podle sekce o mocninném zákonu výše, většina kódů nezíská mnoho skenů, které by se daly promarnit.
Co lidé převádějí na QR kódy — a jak se to mění
QR kód s prostým odkazem je stále #1, ale jeho podíl se neustále snižuje: 8% ze všech kdy vytvořených kódů, klesá na 35.8% kódů vytvořených v roce 2025. Nahrazuje ho hostování obsahu — kódy, které samotné nesou obsah, spíše než aby odkazovaly na webovou stránku:
Typy QR kódů: podíl výtvorů z roku 2025
Najeďte myší na sloupce pro posun oproti celkovému podílu
Zdroj: Data platformy Pageloot. Graf lze znovu použít pod CC BY 4.0 s uvedením zdroje.
Vynikají tři posuny. PDF kódy se téměř zdvojnásobily — z 13.3% historických výtvorů na 24.3% výtvorů z roku 2025, poháněno téměř výhradně vícedokumentovými kódy, které obsluhují celé sady souborů (menu, manuály, katalogy, technické listy) z jednoho tištěného kódu. Kódy polohy vzrostly 5x v podílu (1.2% → 6.0%), jelikož QR kódy Google Maps se staly základem pro generování recenzí a navigaci. A audio QR kódy se objevily z ničeho nic na 4.0% — muzea, památníky, návody k produktům a hlasové poznámky. Mezitím 94.4% všech kódů na platformě je dynamických; statické jsou nyní nikou pro kódy, které se skutečně nikdy nezmění.
Kontext trhu: čísla třetích stran, stručně
Pro úplnost — jelikož většina lidí přichází na stránky se statistikami hledat údaje o velikosti trhu — zde jsou široce citovaná čísla třetích stran. Na rozdíl od všeho výše uvedeného, toto nejsou naše data, a doporučujeme zkontrolovat primární zdroje:
| Statistika | Číslo | Zdroj |
|---|---|---|
| Globální trh s QR kódy, 2025 | ~$13.04B, předpokládaných ~$33.14B do roku 2030 | Mordor Intelligence |
| Uživatelé chytrých telefonů v USA skenující QR kódy, 2026 | ~102,6 milionu předpokládaných | eMarketer / Insider Intelligence |
| Podíl dynamických QR kódů na trhu | ~65% | Mordor Intelligence |
| Marketéři používající QR kódy v kampaních | 90%+ | Více průzkumů v odvětví |
Stojí za zmínku po sekci o botech: souhrnné projekce skenů v odvětví jsou sestaveny z hrubých součtů hlášených platformami, které — podle našich dat — zahrnují zhruba 10% automatizovaného provozu, který nikdo dosud nezveřejňoval.
Jak citovat a znovu použít tato data
Zpráva o statistikách QR kódů Pageloot 2026 — pageloot.com/qr-code-statistics/
Všechny statistiky a grafy na této stránce mohou být znovu publikovány pod CC BY 4.0: zdarma k použití v článcích, výzkumu, prezentacích a zprávách, s odkazem zpět na tuto stránku jako atribuce. Celý agregovaný datový soubor je veřejný na GitHubu: github.com/siimti/statistiky-qr-kodu. Novináři: můžeme poskytnout vlastní řezy (podle země nebo typu kódu) nebo citaci k jakémukoli zjištění — obvykle tentýž den. Kontaktujte nás přes pageloot.com.
Obnovení dat: čtvrtletně. Údaje na této stránce byly naposledy ověřeny v červenci 2026.
Využijte data.
Bezplatný generátor QR kódů → Doživotní nabídka od $197 → Porovnejte 10 QR platforem →Často kladené otázky
Z 494 380 QR kódů analyzovaných společností Pageloot, 34,61 % nebylo nikdy naskenováno ani jednou. Na placených firemních účtech míra klesá na 14,61 %; na bezplatných zkušebních účtech je to 35,81 %, navýšeno vlivem vypršení zkušební doby. Kódy svázané se skutečným případem použití — menu, balení, recenze, platby — jsou ty, které se skenují.
Průměr je 26,3 skenů, ale medián je pouhý 1 — objem skenů se řídí mocninným zákonem, kde nejlepších 1% kódů zachytí 80.4% ze všech skenů. Mediány a percentily jsou jediné poctivé referenční hodnoty: překonejte 12 skenů a kód je v nejlepších 10% ze všech QR kódů.
Dokud tištěný materiál koluje. V kohortě Pageloot 2023 dorazilo 63,4% celoživotních skenů kódu po 90. dni a 40,5% po prvním roce. Více než polovina všech skenů proběhne 6+ měsíců po vytvoření.
Zřídka — dokonce s plným přístupem. Na placených účtech, 54,81 % dynamických kódů nejsou nikdy vůbec upraveny a 67,51 % nejsou nikdy upraveny po prvním dni. Možnost úprav funguje jako pojištění proti přetisku, ne jako měsíční pracovní postup.
S vyloučením provozu botů, na iOS připadá 48,9 % skenů a na Android 38,2 % na platformě Pageloot. 87,1 % všech skenů probíhá na mobilních zařízeních a samotné Mobile Safari tvoří 38,8 % skenovacího provozu.
Spojené státy vedou s 11,91% globálního objemu skenování, následované Tureckem, Ukrajinou, Indonésií a Španělskem. Nejrychleji rostoucími trhy meziročně jsou Česko (+101%) a Irsko (+72%).
Agregovaná, anonymizovaná platformní data z Pageloot: 12 988 255 událostí skenování napříč 884 074 QR kódy vytvořenými více než 20 000 značkami mezi červencem 2020 a červencem 2026. Statistiky zařízení a prohlížečů vylučují identifikovaný bot provoz. Úplné podrobnosti v sekci metodiky.
Vaše QR kódy by měly přežít zprávu.
63% skenů QR kódu dorazí po 90. dni. Ujistěte se, že ty vaše jsou stále živé, když se tak stane — jedna platba, trvalé kódy.
Zobrazit plány → Doživotní nabídka od $197 →Statistiky platformy jsou odvozeny z agregovaných, anonymizovaných dat napříč 12 988 255 událostmi skenování a 884 074 QR kódy vytvořenými na Pageloot mezi červencem 2020 a červencem 2026. Žádné osobně identifikovatelné informace nebyly zpřístupněny ani použity. Údaje o zařízeních, OS a prohlížečích vylučují identifikované automatizované uživatelské agenty. "Placený účet" znamená jakýkoli účet s alespoň jedním úspěšným poplatkem. Údaje o trhu třetích stran jsou parafrázovány z veřejně dostupných zpráv od Mordor Intelligence, eMarketer / Insider Intelligence a průmyslových průzkumů a zůstávají majetkem jejich příslušných vydavatelů. Data platformy odrážejí zákaznickou skladbu Pageloot a mohou se lišit od jiných platforem. Statistiky a grafy na této stránce mohou být znovu publikovány pod CC BY 4.0 s odkazem na tuto stránku jako atribucí. Údaje jsou revidovány a aktualizovány čtvrtletně.









