QR-kooditilastoraportti 2026: Mitä 13 miljoonaa todellista skannausta Todella näyttävät
Useimmat QR-kooditilastosivut kierrättävät samoja Statistan ennusteita ja kyselyväittämiä. Tämä raportti on erilainen: analysoimme 12 988 255 skannausta 884 074 QR-koodista luotu yli 20 000 brändin toimesta 110 maassa – ja julkaisimme luvut, joita ala ei julkaise. Kuinka monta QR-koodia ei koskaan skannata. Kuinka epätasainen skannausmäärä todella on. Kuinka kauan QR-koodi todella elää. Ja kuinka suuri kuilu on markkinoijien puheiden ja tekojen välillä.


Tässä raportissa
- Tärkeimmät havainnot – 12 tilastoa, joita voit siteerata
- Metodologia ja aineisto
- QR-koodin potenssilaki: parhaat 1 % saavat 80 % skannauksista
- 34,6 % QR-koodeista ei koskaan skannata
- QR-koodin elinkaari: suurin arvo saapuu päivän 90 jälkeen
- Muokkauskuilu: mitä markkinoijat sanovat vs. mitä he tekevät
- 1 kymmenestä "skannauksesta" ei ole ihmisen tekemä
- Milloin ihmiset skannaavat: päivä- ja tuntikohtainen lämpökartta
- Missä ihmiset skannaavat: 235 maata
- Laitteet: iPhone vs. Android
- Mitä ihmiset muuttavat QR-koodeiksi
- Markkinakonteksti: kolmannen osapuolen luvut
- Kuinka siteerata ja käyttää tätä dataa uudelleen
- UKK
Tärkeimmät havainnot
Jokainen alla oleva luku perustuu Pageloot-alustan tietoihin: 12 988 255 skannaustapahtumaa 884 074 QR-koodista, heinäkuu 2020 – heinäkuu 2026. Täydelliset määritelmät löytyvät metodologiasta. Voit vapaasti siteerata mitä tahansa näistä mainiten lähteen – katso kuinka siteerata.
- QR-koodien parhaat 1 % keräävät 80,4 % kaikista skannauksista. Koodien alimmat 80 % keräävät vain 4 % niiden kesken.
- Mediaani-QR-koodi saa tasan 1 skannauksen. Keskiarvo on 26,3 – 26-kertainen ero, joka tekee "keskimääräisestä skannausmäärästä per koodi" harhaanjohtavan vertailukohdan mille tahansa kampanjalle.
- 34,6 % kaikista QR-koodeista ei koskaan skannata kertaakaan. Yli 1 kolmesta koskaan luodusta koodista kuoli ilman yhtään skannausta.
- Maksavat yritykset menestyvät paljon paremmin – mutta 1 seitsemästä niiden koodista kuolee silti. Ei koskaan skannattujen koodien osuus: 14.6% maksullisilla tileillä vs. 35.8% ilmaisilla kokeilutilillä.
- QR-koodit maksullisilla yritystileillä saavat keskimäärin 307 skannausta — 35 kertaa kokeilutilien keskiarvoa (8.9). Mediaanit: 9 skannausta vs. 1.
- 63,4 % QR-koodin elinkaaren skannauksista tulee 90 päivän jälkeen. 40,5 % tulee ensimmäisen vuoden jälkeen (vuoden 2023 kohortti, yli 2,5 vuoden havainnointi).
- Yli puolet kaikista skannauksista, jotka QR-koodi koskaan saa, tapahtuu yli 6 kuukautta sen luomisen jälkeen. QR-koodi on pitkäaikainen omaisuus, ei kampanja.
- Jopa maksullisilla tileillä, joilla on täysi muokkausoikeus, 67.5% dynaamisista QR-koodeista ei koskaan muokata niiden luomispäivän jälkeen — ja 54.8% ei muokata lainkaan. Markkinoijien kyselyissä noin 7 kymmenestä väittää päivittävänsä koodejaan vähintään kuukausittain.
- 10,2 % raa'asta QR-koodien "skannaus"liikenteestä viimeisten 12 kuukauden aikana tuli boteilta — käyttöajan valvontaohjelmista, linkintarkistajista ja indeksoijista, ei ihmisiltä.
- iOS vastaa 48,9 %:sta ihmisten tekemistä skannauksista, Android 38,2 %:sta. 87,1 % kaikista skannauksista tapahtuu mobiililaitteilla; Mobiili Safari yksinään on 38,8 % skannausliikenteestä.
- USA on ykkönen skannausmaana — vain 11,9 %:lla globaalista volyymista. Turkki, Ukraina, Indonesia ja Espanja täydentävät top 5:n. Nopeimmin kasvavat: Tšekki (+101 % vuosi vuodelta) ja Irlanti (+72 %).
- Linkki-QR-koodit menettävät osuuttaan: 44. PDF codes nearly doubled to 24.3% of new codes, location codes grew 5x, and audio codes went from near-zero to 4%. 94.4% of all codes are dynamic.
Metodologia ja aineisto
This report is based on aggregated, anonymized platform data from Pageloot, a QR code platform used by 20,000+ brands across 110 countries since 2019.
| Dataset | Value |
|---|---|
| Scan events analyzed | 12,988,255 |
| QR codes created (all-time) | 884,074 |
| Active codes in distribution analysis | 494,380 |
| Dynamic codes in edit-behavior analysis | 28,541 (maksulliset tilit) |
| Observation window | July 2020 – July 2026 |
| Scan origins | 235 countries & territories |
Definitions. "Skannaus" on palvelinpuolen uudelleenohjaustapahtuma, joka tallennetaan dynaamisen QR-koodin skannauksen yhteydessä; staattiset koodit eivät reitity palvelimen kautta eikä niitä voida mitata — tämä on koko alan rajoitus, ei Pagelootin oma. "Maksettu tili" on mikä tahansa tili, jolla on vähintään yksi onnistunut veloitus, oli se sitten aktiivinen tai lopetettu. Pitkäikäisyyskohortti kattaa kaikki kalenterivuonna 2023 luodut koodit, antaen jokaiselle vähintään 2,5 vuotta havaittua elinikää. Prosenttipisteet ja mediaanit lasketaan yksittäisten koodien, ei tilien, perusteella.
Kokeilujakson sensurointi. Koodit muuntumattomilla kokeilutilillä ovat skannattavissa ja muokattavissa vain kokeilujakson aikana, joten kokeilutilien luvut heijastavat sekä käyttäjän käyttäytymistä että kokeilujakson päättymistä. Maksullisten tilien luvut ovat sensuroimattomia — nuo koodit pysyvät aktiivisina niin kauan kuin tili on olemassa. Tästä syystä muokkauskäyttäytymisen analyysi kattaa vain maksulliset tilit. Pitkäikäisyyskohortti sisältää vanhentuneet kokeilukoodit, jotka voivat tuottaa vain varhaisen vaiheen skannauksia — mikä tarkoittaa, että elinkaariluvut, jos mitään, aliarvioivat todellisen skannausvolyymin jakautumisen myöhempään vaiheeseen.
Bottien käsittely. Laitteen, käyttöjärjestelmän ja selaimen luvut eivät sisällä tunnistettuja automatisoituja käyttäjäagentteja (käytettävyysmonitorit, hakurobotit, linkintarkistajat), jotka muodostivat 10,21 % raakaskannaustapahtumista viimeisten 12 kuukauden aikana — tämä on itsessään merkittävä havainto, jota käsitellään alla. Muut kokonaismäärät ovat raakoja tapahtumalukuja, mikä on yhdenmukaista sen kanssa, miten kaikki alan alustat raportoivat skannauksista.
Rajoitukset. Nämä ovat yhden alustan tietoja, ja alustojen yhdistelmä muokkaa lukuja: Pageloot painottuu pieniin ja keskisuuriin yrityksiin sekä markkinointitoimistoihin. Aikaleimat ovat UTC-aikaa. Henkilökohtaisesti tunnistettavia tietoja ei käytetty missään vaiheessa – kaikki kyselyt olivat vain aggregaattimuotoisia. Luvut päivitetään neljännesvuosittain; tällä sivulla ilmoitetaan sen viimeisin tarkistuspäivämäärä alareunassa.
QR-koodin potenssilaki: ylin 1 % kerää 80 % skannauksista
Alan raportit rakastavat yhtä lukua: keskimääräiset skannaukset QR-koodia kohden. Jotkut mainitsevat yli 70. Meidän alustamme keskiarvo on 26,3. Molemmat luvut ovat teknisesti totta ja käytännössä hyödyttömiä, koska QR-skannausmäärä noudattaa äärimmäistä potenssilakijakaumaa – ja keskiarvot valehtelevat potenssilaeissa.
Tässä on tietojen todellinen muoto. Järjestimme kaikki 494 380 aktiivista QR-koodia kokonaisskannausten mukaan ja laskimme kunkin persentiilin osuuden 12,99 miljoonan kokonaismäärästä:
Kaikkien skannausten kumulatiivinen osuus, QR-koodien ylimmän X %:n mukaan
Vie hiiri käyrän päälle. Katkoviiva = täysin tasainen jakauma.
Lähde: Pageloot-alustan tiedot, 494 380 QR-koodia, 12,99 miljoonaa skannausta, 2020–2026. Kaavio uudelleenkäytettävissä CC BY 4.0 -lisenssillä mainiten lähteen.
| Segmentti | Koodit | Osuus kaikista skannauksista |
|---|---|---|
| Ylin 1 % | 4,944 | 80.4% |
| Ylin 5 % | 24,720 | 89.5% |
| Ylin 10 % | 49,440 | 92.8% |
| Alin 80 % | 395,504 | 4.0% |
Persentiilinäkymä tekee saman asian julmasti selväksi: mediaani-QR-koodilla on 1 skannaus. persentiilillä on 12. Sinun on saavutettava 99. persentiili, ennen kuin koodilla on 161 skannausta – ja keskiarvo 26,3 on 90. persentiilin yläpuolella, vetäytyen sinne kokonaan pienen joukon "hirviökoodien" ansiosta, jotka ovat ravintolapöydissä, tuotepakkauksissa ja myymälöiden julkisivuissa.
34,6 % QR-koodeista ei koskaan skannata
Alustan 494 380 aktiivisesta QR-koodista, 170 950 — 34,6 % — on nolla skannausta. Ei "vähäistä sitoutumista". Nolla. Yli joka kolmas koskaan tehty QR-koodi painettiin, julkaistiin, testattiin tai hylättiin ilman, että yksikään ihminen olisi osoittanut kameraa siihen.
Tässä on kaksi vastaväitettä: kokeilutilit luovat testikoodeja, ja Pagelootissa muuntumattomat kokeilukoodit lakkaavat myös olemasta skannattavissa kokeilujakson jälkeen (katso metodologiasta). Molemmat paisuttavat kokeilupuolen lukua — joten jaottelu sen mukaan, onko tili koskaan maksanut, on se, joka merkitsee:
mediaani: 1 skannaus · keskiarvo: 8,9
mediaani: 9 skannausta · keskiarvo: 307
maksulliset vs. ilmaistilit
Kaksi havaintoa piilee tässä jaottelussa. Ensinnäkin, kokeilujakson tekosyy kantaa vain tiettyyn pisteeseen: jopa niiden yritysten keskuudessa, jotka maksavat QR-koodeista, 1 koodi 7:stä ei koskaan skannata. Raha ostaa tarkoituksen, ei sijoittelua. Toiseksi, 35-kertainen ero maksullisten ja kokeilukoodien välillä on selkein signaali tässä koko aineistossa siitä, mikä erottaa toimivat QR-koodit kuolleista — koodit, jotka liittyvät todelliseen liiketoiminnan käyttötapaukseen (menu, tuote, arvosteluvirta, maksu), skannataan; koodit, jotka on luotu "kokeilua varten", eivät.
QR-koodin elinkaari: suurin osa arvosta saapuu 90 päivän jälkeen
Suurin väärinkäsitys tässä kategoriassa on, että QR-koodi on kampanjaresurssi – piikki, rappeutuminen, valmis. Tiedot sanovat päinvastaista. Elinkaaren puhtaaksi mittaamiseksi otimme kaikki vuonna 2023 luodut koodit (joilla kullakin on yli 2,5 vuoden havaittu elinkaari) ja luokittelimme niiden skannaukset koodin iän mukaan kunkin skannauksen hetkellä:
Milloin skannaukset tapahtuvat? Elinkaaren skannausten osuus koodin iän mukaan (vuoden 2023 kohortti)
Jokainen vuonna 2023 luotu QR-koodi · 2,46 miljoonaa skannausta · vie hiiri palkkien päälle
Lähde: Pageloot-alustan tiedot, vuoden 2023 luontikohortti. Kaavio uudelleenkäytettävissä CC BY 4.0 -lisenssillä mainiten lähteen.
Lue se uudelleen: vain 21,7 % QR-koodin elinkaaren skannauksista tapahtuu sen ensimmäisellä viikolla. 63,4 % saapuu 90 päivän jälkeen. 40,5 % saapuu koodin ensimmäisen syntymäpäivän jälkeen – ja vuosien 1–2 osuus (23,3 %) on suurempi kuin julkaisuviikon. Elinkaaren skannausten 50 %:n raja ylittyy 6 kuukauden jälkeen. QR-koodit eivät käyttäydy mainoskampanjoiden tavoin. Ne käyttäytyvät kuin resurssit, jotka kasvavat painetun materiaalin levitessä: käyntikortit ovat laatikoissa, menut pysyvät laminoituina, pakkaukset hyllyillä, tarrat ikkunoissa.
Muokkauskuilu: mitä markkinoijat sanovat vs. mitä he todella tekevät
Dynaamisten QR-koodien pääominaisuus on muokattavuus: muuta kohde tulostuksen jälkeen. Bitly:n julkaisemien kyselytutkimustietojen mukaan noin 7 kymmenestä markkinoijasta väittää päivittävänsä tai uudelleenohjaavansa dynaamisia koodejaan vähintään kuukausittain. Alustamme tiedot mittaavat, mitä todella tapahtuu — rajoitettuna 28 541 dynaamiseen koodiin maksullisilla tileillä, joissa muokkausoikeus on rajoittamaton koodin koko elinkaaren ajan:
Se on valtava puhe/teko-kuilu — ja tämä on luvun imartelevampi versio, mitattuna vain maksavilta asiakkailta, jotka voivat muokata mitä tahansa koodia, milloin tahansa, ilman lisäkustannuksia. Kooditasolla kaksi kolmasosaa ei koskaan kosketa julkaisupäivän jälkeen. Suurin ensimmäisten muokkausten ryhmä tapahtuu 24 tunnin kuluessa luomisesta — kirjoitusvirheiden korjauksia ja asennusmuutoksia, ei kampanjanhallintaa.
Tarkoittaako tämä, että muokattavuus on hyödytöntä? Ei – se tarkoittaa, että sen hinta on useimpien ostajien mielestä väärin. Muokattavuus ei ole työnkulkuominaisuus, jota käytät kuukausittain. Se on vakuutus uudelleenpainatusta vastaan. Noin kolmasosa maksullisista koodeista saa lopulta todellisen julkaisun jälkeisen muokkauksen — jokainen niistä on vältetty käyntikorttien, menujen tai pakkausten uudelleenpainatus, kun URL-osoite kuolee, PDF päivittyy tai kampanja muuttuu. Yksi vältetty uudelleenpainatus kattaa tyypillisesti ominaisuuden kustannukset vuosiksi. Älä vain osta QR-alustaa, koska kuvittelet A/B-testaavasi kohteita joka viikko. Tiedot sanovat, ettet tee niin.
1 kymmenestä "skannauksesta" ei ole ihmisen tekemä
Viimeisten 12 kuukauden aikana, 10,2 % alustamme raaoista skannaustapahtumista tuli automatisoiduilta agenteilta – käyttöajan valvontajärjestelmiltä, tietoturvalinkkien tarkistajilta ja indeksoijilta, jotka seuraavat QR-uudelleenohjaus-URL-osoitteita. Tunnistimme ne käyttäjäagentin perusteella ja suljimme ne pois kaikista laite-, käyttöjärjestelmä- ja selainluvuista tässä raportissa.
Milloin ihmiset skannaavat: päivä- ja tuntikohtainen lämpökartta
Perjantai on vilkkain skannauspäivä (15,6 % viikoittaisista skannauksista), jota seuraa lauantai (15,1 %). Sunnuntai on hiljaisin (12,7 %). Ero on todellinen mutta vaatimaton – QR-skannaus on arkipäivän, ei viikonlopun, käyttäytymistä.
Skannausten määrä viikonpäivän ja tunnin (UTC) mukaan, viimeiset 12 kuukautta
Tummempi = enemmän skannauksia · vie hiiri minkä tahansa solun päälle
Lähde: Pageloot-alustan tiedot, viimeiset 12 kuukautta. Ajat UTC-aikaa – eurooppalaispainotteisen skannauskannan vuoksi paikallinen huippuaika siirtyy noin 1–3 tuntia myöhemmäksi. Kaavio on uudelleenkäytettävissä CC BY 4.0 -lisenssillä mainiten lähteen.
Yksittäiset kiireisimmät ajankohdat ovat perjantai klo 08:00 UTC ja lauantai keskipäivä — työviikon lounas- ja viikonlopun vapaa-ajan malli, joka on yhdenmukainen valikkojen, vähittäiskaupan ja tapahtumien volyymia ohjaavan vaikutuksen kanssa. Kalenterin kausivaihtelun osalta tietomme ovat ristiriidassa yleisen alan väitteen kanssa, jonka mukaan joulukuu on QR-koodien sesonkiaika: tällä alustalla, Toukokuu, lokakuu ja maaliskuu ovat vahvimpia kuukausia, joulukuun ollessa keskikastissa. Kausivaihtelu riippuu siitä, mihin koodisi on painettu, ei kalenterista.
Missä ihmiset skannaavat: 235 maata ja aluetta
Skannauksia kirjattiin 235 maasta ja alueelta; 125 niistä kirjasi yli 1 000 skannausta. Otsikko: QR-skannaus on paljon vähemmän Yhdysvalta-keskeistä kuin Yhdysvaltoihin keskittyvät raportit antavat ymmärtää. Yhdysvallat on ykkösmaa — vain 11,9 %:lla globaalista volyymista.
Kaikkien aikojen 15 eniten skannannutta maata
Vie hiiri palkkien päälle
Lähde: Pageloot-alustan tiedot, 2020–2026. Kaavio uudelleenkäytettävissä CC BY 4.0 -lisenssillä mainiten lähteen.
Nopeimmin kasvavat skannausmarkkinat (vuositasolla, vähintään 5 000 skannausta)
| Maa | Viimeiset 12 kuukautta | Edelliset 12 kuukautta | Kasvu |
|---|---|---|---|
| Tšekki | 46,551 | 23,186 | +101% |
| Irlanti | 43,533 | 25,351 | +72% |
| Irak | 85,561 | 59,231 | +44% |
| Itävalta | 7,273 | 5,320 | +37% |
| Italia | 51,012 | 40,770 | +25% |
| Ruotsi | 44,099 | 35,536 | +24% |
Laitteet: iPhone ohittaa Androidin, Safari hallitsee
Viimeisten 12 kuukauden aikana tehdyistä ihmisten skannauksista (botit poissuljettu), 87,1 % tapahtui mobiililaitteella. iOS johtaa Androidia 48,9 %:lla 38,2 %:iin maailmanlaajuisesti tällä alustalla — tavanomaisella alueellisella varoituksella, että iOS hallitsee Pohjois-Amerikassa ja Länsi-Euroopassa, kun taas Android johtaa Aasiassa ja suuressa osassa muuta maailmaa.
Käyttöjärjestelmien osuus ihmisten skannauksista, viimeiset 12 kuukautta
Automatisoidut käyttäjäagentit poissuljettu
Lähde: Pageloot-alustan tiedot, viimeiset 12 kuukautta, bottiliikenne poissuljettu. Kaavio uudelleenkäytettävissä CC BY 4.0 -lisenssillä mainiten lähteen.
| Selain | Ihmisten skannausten osuus |
|---|---|
| Mobiili Safari | 38.8% |
| Chrome Mobiili | 22.9% |
| Samsung Internet | 8.3% |
| Edge | 7.5% |
| Chrome Mobiili (iOS) | 6.7% |
| Chrome (työpöytä) | 4.7% |
Käytännön opetus: mihin tahansa QR-koodi osoittaakin, sitä arvioidaan puhelimella, useimmiten Safarissa. Jos laskeutumissivu, PDF tai valikko ei ole mobiiliystävällinen ja nopea, skannaus meni hukkaan – ja yllä olevan potenssilaki-osion mukaan useimmat koodit eivät saa montaa skannausta hukattavaksi.
Mitä ihmiset muuttavat QR-koodeiksi – ja miten se muuttuu
Pelkkä linkki-QR-koodi on edelleen #1, mutta sen osuus pienenee tasaisesti: 8% kaikista koskaan luoduista koodeista, laskenut 35.8%:iin vuonna 2025 luoduista koodeista. Sen tilalle tulee sisällön isännöinti – koodit, jotka sisältävät itse sisällön sen sijaan, että ne osoittaisivat verkkosivustolle:
QR-koodityypit: osuus vuoden 2025 luomuksista
Vie hiiri palkkien päälle nähdäksesi muutoksen verrattuna kaikkien aikojen osuuteen
Lähde: Pageloot-alustan tiedot. Kaavio uudelleenkäytettävissä CC BY 4.0 -lisenssillä mainiten lähteen.
Kolme muutosta erottuu. PDF-koodit lähes kaksinkertaistuivat — 13.3%:stä historiallisista luomuksista 24.3%:iin vuoden 2025 luomuksista, lähes kokonaan monidokumenttikoodien ansiosta, jotka tarjoavat kokonaisia tiedostosarjoja (valikot, käsikirjat, luettelot, tekniset tiedot) yhdestä painetusta koodista. Sijaintikoodit kasvoivat 5-kertaisesti osuudessa (1.2% → 6.0%), kun Google Maps QR-koodeista tuli arvostelujen luomisen ja reitin löytämisen perusosa. Ja äänelliset QR-koodit ilmestyivät tyhjästä 0%:iin — museot, muistomerkit, tuoteohjeet ja äänimuistiinpanot. Samaan aikaan 94.4% kaikista alustan koodeista on dynaamisia; staattinen on nyt kapea markkina koodeille, jotka eivät aidosti koskaan muutu.
Markkinakonteksti: kolmannen osapuolen luvut, lyhyesti
Täydellisyyden vuoksi – koska useimmat ihmiset päätyvät tilastosivuille etsiessään markkinakoon lukuja – tässä ovat laajalti siteeratut kolmannen osapuolen luvut. Toisin kuin kaikki yllä oleva, nämä eivät ole meidän tietojamme, ja suosittelemme tarkistamaan ensisijaiset lähteet:
| Tilasto | Luku | Lähde |
|---|---|---|
| Maailmanlaajuinen QR-koodimarkkina, 2025 | ~$13.04B, ennustettu ~$33.14B vuoteen 2030 mennessä | Mordor Intelligence |
| Yhdysvaltain älypuhelinten käyttäjät skannaavat QR-koodeja, 2026 | ~102.6 miljoonaa ennustettu | eMarketer / Insider Intelligence |
| Dynaamisten QR-koodien markkinaosuus | ~65% | Mordor Intelligence |
| Markkinoijat käyttävät QR-koodeja kampanjoissa | 90%+ | Useita toimialatutkimuksia |
Huomionarvoista jälkeen botti-osion: toimialan yhteenlasketut skannausennusteet perustuvat alustojen ilmoittamiin raakalukuihin, jotka – tietojemme mukaan – sisältävät noin 10% automaattista liikennettä, jota kukaan ei ole paljastanut tähän mennessä.
Kuinka siteerata ja käyttää tätä dataa uudelleen
Pageloot QR-kooditilastoraportti 2026 — pageloot.com/qr-code-statistics/
Kaikki tämän sivun tilastot ja kaaviot voidaan julkaista uudelleen alla CC BY 4.0: vapaasti käytettävissä artikkeleissa, tutkimuksissa, esityksissä ja raporteissa, linkillä takaisin tälle sivulle lähteenä. Koko yhdistetty aineisto on julkinen GitHubissa: github.com/siimti/qr-code-statistics. Toimittajat: voimme tarjota räätälöityjä leikkauksia (maan tai koodityypin mukaan) tai lainauksen mistä tahansa löydöksestä — yleensä samana päivänä. Ota meihin yhteyttä pageloot.com.
Tietojen päivitys: neljännesvuosittain. Tämän sivun luvut tarkistettiin viimeksi heinäkuussa 2026.
Usein kysytyt kysymykset
Pagelootin analysoimista 494 380 QR-koodista 34,6 %:a ei skannattu kertaakaan. Maksullisilla yritystileillä luku laskee 14,6 %:iin; ilmaisilla kokeilutileillä se on 35,8 %, kokeilujakson päättymisen paisuttamana. Koodit, jotka on sidottu todelliseen käyttötarkoitukseen – ruokalistat, pakkaukset, arvostelut, maksut – ovat niitä, jotka skannataan.
Keskiarvo on 26,3 skannausta, mutta mediaani on vain 1 — skannausmäärä noudattaa potenssilakia, jossa koodien 1% kärki kattaa 80.4% kaikista skannauksista. Mediaanit ja persentiilit ovat ainoat rehelliset vertailukohdat: ylitä 12 skannausta ja koodi on kaikkien QR-koodien 10% kärjessä.
Niin kauan kuin painettu materiaali kiertää. Pagelootin vuoden 2023 kohortissa 63,41 % koodin elinkaaren skannauksista saapui päivän 90 jälkeen ja 40,51 % ensimmäisen vuoden jälkeen. Yli puolet kaikista skannauksista tapahtuu 6+ kuukautta luomisen jälkeen.
Harvemmin — jopa täydellä pääsyllä. Maksullisilla tileillä 54,81 % dynaamisista koodeista ei muokata koskaan lainkaan ja 67,51 %:a ei muokata koskaan ensimmäisen päivän jälkeen. Muokattavuus toimii vakuutena uudelleenpainamista vastaan, ei kuukausittaisena työnkulkuna.
Bottiliikennettä lukuun ottamatta iOS:n osuus skannauksista on 48,9% ja Androidin 38,2% Pageloot-alustalla. 87,1% kaikista skannauksista tapahtuu mobiililaitteilla, ja pelkän Mobile Safarin osuus skannausliikenteestä on 38,8%.
Yhdysvallat johtaa 11,9 %:n osuudella maailmanlaajuisesta skannausvolyymista; sitä seuraavat Turkki, Ukraina, Indonesia ja Espanja. Nopeimmin kasvavat markkinat vuositasolla ovat Tšekki (+101 %) ja Irlanti (+72 %).
Yhdistetty, anonymisoitu alustadata Pagelootilta: 12 988 255 skannaustapahtumaa 884 074 QR-koodilla, jotka yli 20 000 brändiä loi heinäkuun 2020 ja heinäkuun 2026 välisenä aikana. Laite- ja selaindata eivät sisällä tunnistettua bottiliikennettä. Täydelliset tiedot metodologiaosiossa.
QR-koodiesi tulisi elää raporttia pidempään.
63% QR-koodin skannauksista saapuu 90 päivän jälkeen. Varmista, että omasi ovat edelleen elossa silloin – yksi maksu, pysyvät koodit.
Katso suunnitelmat → Elinikäinen tarjous $197 →Alustan tilastot on johdettu kootuista, anonymisoiduista tiedoista, jotka kattavat 12 988 255 skannaustapahtumaa ja 884 074 Pagelootissa luotua QR-koodia heinäkuun 2020 ja heinäkuun 2026 välisenä aikana. Henkilökohtaisesti tunnistettavia tietoja ei käytetty eikä niihin päästy käsiksi. Laitteiden, käyttöjärjestelmien ja selainten luvut eivät sisällä tunnistettuja automatisoituja käyttäjäagentteja. "Maksettu tili" tarkoittaa mitä tahansa tiliä, jolla on vähintään yksi onnistunut veloitus. Kolmannen osapuolen markkinaluvut on parafrasoitu julkisesti saatavilla olevista Mordor Intelligencen, eMarketerin / Insider Intelligencen ja toimialatutkimusten raporteista, ja ne pysyvät niiden julkaisijoiden omaisuutena. Alustan tiedot heijastavat Pagelootin asiakasrakennetta ja voivat poiketa muista alustoista. Tämän sivun tilastot ja kaaviot voidaan julkaista uudelleen CC BY 4.0 -lisenssillä linkillä tälle sivulle lähteenä. Luvut tarkistetaan ja päivitetään neljännesvuosittain.









